2021 July 24 - شنبه 02 مرداد 1400
سینمایی ها - اخبار سینمای ایران و جهاندیدگاه و نظرات
نگاهی به  «مغز استخوان»
رضا درستکار، سهیل کریمی
نگاهی به «مغز استخوان»
نقد از خوب بد جلف در جشنواره فیلم فجر
سهیل کریمی، جبار آذین و تقی فهیم
نقد از خوب بد جلف در جشنواره فیلم فجر
معرفی اسامی برندگان جوایز فیلم مستقل بریتانیا
با اعلام برندگان جوایز فیلم مستقل بریتانیا «راکس»، «خانه او» و «پدر» پیشتاز برندگان این جایزه سینمایی شدند.
معرفی فیلم کوتاه جشنواره فیلم کوتاه رضوی
تعداد ۴۹ فیلم داستانی و ۱۷ فیلم نوجوان به بخش مسابقه چهاردهمین جشنواره ملی فیلم کوتاه رضوی راه یافت.
برنامه اولین روز نمایش فیلم‌های جشنواره «موج» کیش
سالن خوارزمی و ابن سینا در جزیره کیش از امروز جمعه، فیلم‌های چهارمین جشنواره بین‌المللی فیلم «موج» کیش را نمایش می‌دهند.
رقابت جدید در فیلم‌ کوتاه برای جشنواره لوکارنو
جشنواره فیلم لوکارنو یک بخش جدید برای فیلم‌های کوتاه از سال ۲۰۲۱ راه‌اندازی کرد.
یک قدمی شانس شهاب حسینی در نامزدی سینمای فنلاند
فیلم «هر روزی اکنون» در شش شاخه از جوایز سینمایی«یوسی» در کشور فنلاند از جمله بهترین بازیگر مرد نامزد دریافت جایزه شد.
رقبای خرس طلایی برلیناله ۲۰۲۱ معرفی شدند
با اعلام اسامی حاضران در بخش رقابتی جشنواره بین‌المللی فیلم برلین ۲۰۲۱ «قصیده گاو سفید» ساخته بهتاش صناعی‌ها و مریم مقدم از ایران به‌عنوان یکی از فیلم‌های این بخش جشنواره معرفی شد.
به تعویق افتادن چهارمین جشنواره فیلم «موج»
ابراهیم حصاری دبیر چهارمین جشنواره بین‌المللی فیلم «موج» کیش از تعویق برگزاری این رویداد هنری خبر داد.
بی انصافی هیات داوران با نادیده‌گرفتن هوتن شکیبا و هدیه تهرانی
هیأت داوران جشنواره سی و نهم فیلم فجر، هوتن شکیبا و هدیه تهرانی را برای دریافت سیمرغ بلورین بهترین بازیگر مرد و زن کاندیدا نکرد تا عجب سینماگران و سینمادوستان را برانگیزد.
اولین فیلم ایرانی راه‌یافته به جشنواره برلین ۲۰۲۱
جشنواره برلین در ادامه معرفی اسامی فیلم‌های حاضر در رویداد امسال، یک فیلم ایرانی را در بخش «رویارویی‌ها» جای داد.
نحوه برگزاری مراسم اختتامیه سی‌ونهمین جشنواره فیلم فجر
مدیر روابط عمومی سی و نهمین جشنواره فیلم فجر با تأکید بر حضور حداقلی مهمانان، جزئیات برگزاری مراسم اختتامیه را شرح داد.
نامزد شدن امیر نورزی در «سیمرغ» با اولین حضور در «فجر»
امیر نوروزی بازیگری که در اولین حضور خود در جشنواره فیلم فجر با نقش‌آفرینی در دو فیلم سینمایی نامزد دریافت سیمرغ بلورین بهترین بازیگر نقش اول شده است، از تجربه بازی در «مصلحت» و «مامان» گفت.
اعلام اسامی هیات مدیره انجمن صنفی کارگردانان سینمای مستند
هیات مدیره جدید انجمن صنفی کارگردانان سینمای مستند معرفی شدند.
خبرگزاری مهر - گروه هنر: «مهر سیمرغ» عنوان بسته خبری-تحلیلی روزانه‌ای است که به مرور متن و حاشیه سی‌ونهمین جشنواره فیلم فجر می‌پردازد. هر روز می‌توانید با «مهر سیمرغ ۳۹» در جریان آخرین تحولات بزرگ‌ترین رویداد سینمایی کشور، در متفاوت‌ترین دوره برگزاری قرار بگیرید. امروز دوشنبه ۲۰ بهمن‌ماه و هم‌زمان با نهمین روز سی‌ونهمین جشنواره فیلم فجر، با نهمین شماره از «مهر سیمرغ ۳۹» همراه شوید. اکران ۱۶ فیلم نامزدشده در جشنواره امسال که در جدول نمایش سالن رسانه‌ها قرار گرفته بودند، روز گذشته به پایان رسید و امروز فردا سئانس‌های نمایش برج میلاد و پردیس ملت به بازپخش ۴ فیلم نامزدشده برای دریافت سیمرغ بهترین فیلم این دوره، اختصاص خواهد داشت. چهره روز؛ میلاد صویلاوی این برای دومین بار در یک دهه اخیر است که کودکی در فهرست نامزدهای جشنواره فیلم فجر قرار می‌گیرد، پیش از این حضور یونا تدین و نیوشا علیپور در فیلم سینمایی «قصر شیرین» ساخته رضا میرکریمی این نوید را داده بود که این نسل اساساً هراسی از دوربین ندارند، با کارگردانان همکاری می‌کنند و نقطه قوتشان همراه کردن مخاطبان با خودشان است بخشی از این موضوع اما به لطف همه‌گیری گوشی‌های موبایل و البته فضای مجازی در زندگی جاری است که ترس ناشی از حضور در مقابل دوربین را برای کودکان و نوجوانان امروز شکسته است. حالا شاید کودکان امروزی شهرت به معنای عام را نداشته باشند اما همین حضور نیم بند در فضای مجازی هم می‌تواند تا حدی این عطش را برطرف کند. این اما همه ماجرای نیست. حضور بر پرده نقره‌ای سینما با وجود ابزارهای نوین باز هم می‌تواند فریبنده باشد و البته مشروعیتی که دارد آن را از سایر حضورها جدا می‌کند. میلاد صویلاوی روز گذشته اما همزمان با آخرین روز نمایش فیلم‌ها در جشنواره فیلم فجر، فیلم سینمایی «یدو» ساخته مهدی جعفری به نمایش آمد، فیلمی که سه بازیگر نوجوان آن؛ میلاد صویلاوی، محمدمهدی آلبو علی و ریحانه آریا منش بار اصلی قصه را بر دوش داشتند و درام را پیش می‌بردند تا جایی که این حضور درخشان، میلاد صویلاوی را در میان نامزدهای بهترین بازیگر مرد نشاند. این اما اولین تجربه مهدی جعفری در همکاری با کودکان و نوجوانان نیست پیش از این در «۲۳ نفر» هم ثابت کرده بود که تبحری در بازی گرفتن از آن‌ها دارد، می‌تواند بی‌محابا کار هدایت کودکان را بر دوش بگیرد و روایت قصه را به آنها بسپارد؛ معادله‌ای که تا به اینجای کار درست از آب درآمده است. جشنواره امسال اما نشان داد حالا کودکان می‌توانند بازوی اجرایی فیلم‌ها باشند، روح‌الله حجازی که پیش از این با «اتاق تاریک» تجربه‌ای در حوزه بازیگردانی کودکان داشت امسال هم در «روشن» توانست این روند را تکرار کند. حضور کوتاه اما پررنگ یک دختربچه در حاشیه این فیلم گواهی بر این موضوع بود. کودکان فیلم سینمایی «شیشلیک» ساخته محمدحسین مهدویان و دختر خردسال «خط فرضی» ساخته فرنوش صمدی نیز جلوه‌ای انکارناپذیر در بازیگری یک کودک داشتند.
کودکانی که در قاب «فجر» می‌درخشند/ غایبان عجیب فهرست نامزدها
فهرست نهایی نامزدهای بخش‌های مختلف جشنواره سی‌ونهم در حالی شب گذشته منتشر شد که غیبت نام برخی چهره‌ها در بخش بهترین بازیگری، عجیب به نظر می‌رسد.
معرفی نامزدهای دیگرگونه‌های اجرایی جشنواره تئاتر فجر
نامزدهای بخش دیگرگونه‌های اجرایی «تئاتر فجر» معرفی شدند.
اسامی نامزدهای بخش مسابقه نمایش های خیابانی تئاتر فجر اعلام شدند
نامزدهای بخش مسابقه نمایش‌های خیابانی سی و نهمین جشنواره تئاتر فجر در رشته‌های مختلف معرفی شدند.
ساخت فیلم نکوداشت پرویز پورحسینی و چنگیز جلیلوند توسط مجید توکلی
مجید توکلی کارگردان سینما فیلم نکوداشت پرویز پورحسینی و چنگیز جلیلوند را برای پخش در آیین اختتامیه سی و نهمین جشنواره فیلم فجر می‌سازد.
«مامان» فیلمی کند و با ریتمی آزار دهنده!
اصفهان - «مامان» فیلمی است که منتقدان اصفهانی اعتقاد دارند در آشنایی زدایی موفق اما در پایان سردرگم است و شاید به همین دلیل در چهارمین روز از جشنواره اصفهان نتوانست مخاطب چندانی را جذب کند.
یک «بی‌انصافی» عجیب در حق پژمان جمشیدی
واکنش حرفه‌ای پژمان جمشیدی به سوال عجیب و غیرمنصفانه یکی از حاضران در نشست رسانه‌ای جشنواره فیلم فجر، از اتفاقات قابل توجه در هفتمین روز برگزاری این رویداد بود.
فهرست نهایی نامزدهای «فیلم فجر ۳۹» اعلام شد
سیدمحمد مهدی طباطبایی‌نژاد دبیر سی و نهمین جشنواره فیلم فجر فهرست نهایی نامزدهای بخش‌های مختلف این رویداد را اعلام کرد.
نامزدهای گلدن گلوب ۲۰۲۱ معرفی شدند
انجمن مطبوعات خارجی هالیوود که برگزارکننده جوایز سالانه گلدن گلوب است، فهرست نامزدهای سال ۲۰۲۱ این جوایز را در شاخه‌های سینمایی و تلویزیونی اعلام کرد.
تازه های خبری